Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Miejsce zdarzeń: Teby.

Prolog
(Edyp, Kapłan, Kreon)

Edyp widzi gromadzący się przed świątynią lud Teb. Wznoszą oni modły i błagania o ratunek, gdyż miasto pustoszą zaraza i choroby. Edyp zwraca się do Kapłana, pytając o przyczynę zgromadzenia. Kapłan wyjawia, że lud przyszedł po pomoc do władcy, który już raz uratował Teby od składania ofiar dla groźnego Sfinksa:
Dałeś nam życia ochłodę i ulgę.
A więc ku tobie, któryś nam najdroższym,
Ślemy, Edypie, tę prośbę błagalną,
Byś nas ratował, czy z bogów porady
Znajdując leki, czy z ludzi natchnienia.


Edyp obiecuje nie spocząć, póki nie wybawi ludu, dodaje, że posłał już wiele dni temu Kreona do „Apollina pityjskich wyroczni”, by ten wywiedział się o ratunek dla Teb. W tym momencie obwieszczają powrót Kreona, którego głowa przystrojona wawrzynem świadczy, że przynosi sposób wybawienia. Otóż wyrocznia obwieściła mu, że kraj cierpi z powodu dawnej zbrodni dokonanej na starym królu Lajosie, zabitym w tajemniczych okolicznościach jeszcze przez przybyciem Edypa do Teb. Aby odpędzić nieszczęścia od ludu, trzeba pomścić śmierć Lajosa. Kreon opowiada, że okoliczności zbrodni nie zostały wyjaśnione, bo w tym właśnie czasie pojawił się Sfinks i odwrócił uwagę od tego problemu. Jedyny świadek zdarzenia mówił, że na Lajosa napadł nie jeden człowiek, ale gromada. Istniały podejrzenia, że to ktoś z Teb wynajął zbójców, ale Sfinks sprawił, że o tym zapomniano. Edyp słysząc wszystkie te nowiny, obiecuje odnaleźć mordercę:
Bo ów morderca mógłby równie łacno
Zbrodniczą na mnie podnieść rękę.
Zmarłemu służąc, usłużę więc sobie.

Lud pod wodzą Kapłana odchodzi.

Parodos
(Chór)

Pieśń chóru wzywa trzy wielkie bóstwa opiekuńcze –Atenę, Apolla oraz Artemidę - by pomogły Tebom. Dalej maluje tragiczny obraz miasta opanowanego przez zarazę i śmierć. Opisuje matki-żałobnice, stosy trupów na ulicach, śmierć wiszącą na miastem nieustannie, by ponownie wezwać bogów do pomocy.Epeisodion I
(Edyp, Chór, Tyrezjasz)

Zgromadzenie. Edyp przemawia, rzucając klątwę na zabójcę Lajosa, wzywa też każdego, kto ma jakiekolwiek informacje dotyczące tej zbrodni, do ujawnienia ich:


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Funkcja katharsis w „Królu Edypie”
2  Pozostali bohaterowie
3  „Król Edyp” Sofoklesa tragedią o ludzkich losach i postawach wobec życiaKomentarze: Król Edyp - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-09 19:53:48

fajne streszczenie... troche za bardzo szczegółowe...nie jest to zgodne z zasadami streszczenia...ale sie napracowałas...szanuje cie za to...ciekawa jestem jak to zrobią moi uczniowie...im chyba nie bedzie sie chciało do tego przyłożyć


2018-12-07 14:08:47

{at} down A jeżeli do sprawdzianu z lektury zostały 2 dni i nie jestes w stanie przeczytać powiedzmy krzyżaków to czytasz opracownanie. Chociaz moge się z Tobą zgodzić że lepiej przeczytać calą ksiązkę niż opracowanie czy streszczenie ale jeżeli nie ma na to czasu to osobiście wybieram streszczenie ;-)


2018-12-06 15:53:42

Najlepiej to przeczytać i książkę i dla rozjaśnienia streszczenie:) ale jako że mi sie po prostu nie chce to streszczenie wystarcza a w szczególności to:) świetnie napisane i w ogóle 10 min i wszystko wiem:D:)


2018-12-03 22:35:54

baRDZO BYŁA POTRZEBNA (!)>>WIĘĆ WIELKIE DZIĘKI !!==== ============================ Po zatym strona jest ładna ,schludna,i (przede wszystkim)prosta!!!!!!!!! ============= =============== polecam !!!!pracujcie nad nią jeszcze .Tak czy inaczej brawo__!!!!!


2018-12-03 18:27:42

Super stronka streszczenia zawsze rzeczowe, zrozumiałe i wyczerpujące.
Streszczenia książek
Tagi: