Król Edyp - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Miejsce zdarzeń: Teby.

Prolog
(Edyp, Kapłan, Kreon)

Edyp widzi gromadzący się przed świątynią lud Teb. Wznoszą oni modły i błagania o ratunek, gdyż miasto pustoszą zaraza i choroby. Edyp zwraca się do Kapłana, pytając o przyczynę zgromadzenia. Kapłan wyjawia, że lud przyszedł po pomoc do władcy, który już raz uratował Teby od składania ofiar dla groźnego Sfinksa:
Dałeś nam życia ochłodę i ulgę.
A więc ku tobie, któryś nam najdroższym,
Ślemy, Edypie, tę prośbę błagalną,
Byś nas ratował, czy z bogów porady
Znajdując leki, czy z ludzi natchnienia.


Edyp obiecuje nie spocząć, póki nie wybawi ludu, dodaje, że posłał już wiele dni temu Kreona do „Apollina pityjskich wyroczni”, by ten wywiedział się o ratunek dla Teb. W tym momencie obwieszczają powrót Kreona, którego głowa przystrojona wawrzynem świadczy, że przynosi sposób wybawienia. Otóż wyrocznia obwieściła mu, że kraj cierpi z powodu dawnej zbrodni dokonanej na starym królu Lajosie, zabitym w tajemniczych okolicznościach jeszcze przez przybyciem Edypa do Teb. Aby odpędzić nieszczęścia od ludu, trzeba pomścić śmierć Lajosa. Kreon opowiada, że okoliczności zbrodni nie zostały wyjaśnione, bo w tym właśnie czasie pojawił się Sfinks i odwrócił uwagę od tego problemu. Jedyny świadek zdarzenia mówił, że na Lajosa napadł nie jeden człowiek, ale gromada. Istniały podejrzenia, że to ktoś z Teb wynajął zbójców, ale Sfinks sprawił, że o tym zapomniano. Edyp słysząc wszystkie te nowiny, obiecuje odnaleźć mordercę:
Bo ów morderca mógłby równie łacno
Zbrodniczą na mnie podnieść rękę.
Zmarłemu służąc, usłużę więc sobie.

Lud pod wodzą Kapłana odchodzi.

Parodos
(Chór)

Pieśń chóru wzywa trzy wielkie bóstwa opiekuńcze –Atenę, Apolla oraz Artemidę - by pomogły Tebom. Dalej maluje tragiczny obraz miasta opanowanego przez zarazę i śmierć. Opisuje matki-żałobnice, stosy trupów na ulicach, śmierć wiszącą na miastem nieustannie, by ponownie wezwać bogów do pomocy.

Epeisodion I
(Edyp, Chór, Tyrezjasz)

Zgromadzenie. Edyp przemawia, rzucając klątwę na zabójcę Lajosa, wzywa też każdego, kto ma jakiekolwiek informacje dotyczące tej zbrodni, do ujawnienia ich:

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Król Edyp jako tragedia antyczna
2  „Król Edyp” jako tragedia przeznaczenia
3  Sofokles - życiorysKomentarze
artykuł / utwór: Król Edyp - streszczenie


 • dzieki. Super streszczenie. Ksiazki nie da sie czytac a co dopiero zrozumiec. Nie jestem wrogiem literatury, ale sadze ze to chore by czytac ten szajs. Heh a potem moze jeszcze pisac mature o tym. Dzieki wybawczyni
  zbigiwolf (zbik122 {at} o2.pl)

 • Ja bardzo lubię czytać książki, sprawia mi to przyjemność.Mimo tego, że czytałam tę tragedię warto przeczytać również streszczenie, pod warunkiem, że jest ono przejrzyste i dokładnie ze szczegółami sformułowane.
  Paula ()

 • yy mi sie nie chce czytać tych głupich książek za dużo zabierają czasu i nie ma wogule czasu na przyjemności a tak dzięki tym streszczeniom zawsze mam 4 albo 5 z testu z lektury eheh i jestem zadowolona eheh :P:P wam radze nie nie siedzcie w tych książkach tylko sobie streszczenie przeczytajcie !!!
  martuśśś (martadubiel22 {at} interia.pl)

 • Dziwią mnie komentarze ludzi, którzy piszą, że nie mieli czasu przeczytać książki - to streszczenie jest tak samo długie jak i ona. Ale dla większej jasności dobrze przeczytać i to ;)
  res.jo ()

 • Najlepiej to przeczytać i książkę i dla rozjaśnienia streszczenie:) ale jako że mi sie po prostu nie chce to streszczenie wystarcza a w szczególności to:) świetnie napisane i w ogóle 10 min i wszystko wiem:D:)
  Anonim ()

 • streszczenie jakiego jeszcze nie było zbyt dokładne na streszczenie zwykłe i zbyt krótkie na streszczenie szczegółowe. Przed wami nowa wizja streszczeń! Najnowsza seria streszczeń doskonałych!
  Punisher ()

 • Jestem na pol-angu i książkę czytam, ale jest dla mnie niezrozumiała... Zresztą nie lubię czytać [7 polskich w tygodniu - o zgrozo!], a streszczenie jak i test bardzo przydatne :)
  Kasia ()

 • faktycznie streszczenie bardzo przejrzyste i dobrze zrozumiale... jutro mam test a nie przeczytalam ksiazki wiec bardzo mi pomogło ;] naprawde wielkie dzia :D :**
  MoniśŚ (mona929 {at} wp.pl)

 • to streszczenie jest świetne nienawidzę mitów bo nie rozumiem co czytam wgl czytanie to dla mnie męka dlatego jestem w matfizie takie streszczenia sa dla mnie xD
  mad (trum9 {at} wp.pl)

 • Streszczenie bardzo przejrzyste i zrozumiałe. Jutro mam sprawdzian ze znajomości lektury, dzisiaj się o tym dowiedziałam i nie miałam czasu przeczytać książki, a mimo to wszystko zrozumiałam. Dzięki wielkie. ;)
  kamila (kama_pink3 {at} wp.pl)

 • Lukssik!!! Podziękował.Ja tę książkę czytałem, kilka miesięcy temu. Już niechęć do powtarzania przygód skłoniła mnie do zapoznania się z tym streszczeniem.
  peter (monterduty {at} op.pl)

 • Strona naprawdę przejrzysta i dobrze prowadzona, jednak w tym wypadku bardziej opłacalne jest przeczytać samą książkę, myślę, że średnio godzina by wystarczyła :) a streszczenie uzupełniająco, bądź w ramach powtórki.
  Greenish (green {at} op.pl)

 • no, no:] nie mam jeszcze matury, ale nie lubię czytać, a świetnie, że ktoś postarał się i dla takich osób jak ja(które nie czytają lektur) napisał streszczonko: wielkiii plusior za tio:*:*:*
  Kamila (situnecek {at} buziaczek.pl)

 • {at} down A jeżeli do sprawdzianu z lektury zostały 2 dni i nie jestes w stanie przeczytać powiedzmy krzyżaków to czytasz opracownanie. Chociaz moge się z Tobą zgodzić że lepiej przeczytać calą ksiązkę niż opracowanie czy streszczenie ale jeżeli nie ma na to czasu to osobiście wybieram streszczenie ;-)
  Paweł (pawel92roz {at} o2.pl)

 • suuuuuuuuuuuuuuuppppperr:))a tak w ogole to ze ktos czyta streszczenie,nie oznacza ze nie czyta ksiazek,poprostu czasami trzeba sobie szybko przypomniec,a streszczenie to ulatwia:))
  mmmm ()


Tagi: