Król Edyp - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Miejsce zdarzeń: Teby.

Prolog
(Edyp, Kapłan, Kreon)

Edyp widzi gromadzący się przed świątynią lud Teb. Wznoszą oni modły i błagania o ratunek, gdyż miasto pustoszą zaraza i choroby. Edyp zwraca się do Kapłana, pytając o przyczynę zgromadzenia. Kapłan wyjawia, że lud przyszedł po pomoc do władcy, który już raz uratował Teby od składania ofiar dla groźnego Sfinksa:
Dałeś nam życia ochłodę i ulgę.
A więc ku tobie, któryś nam najdroższym,
Ślemy, Edypie, tę prośbę błagalną,
Byś nas ratował, czy z bogów porady
Znajdując leki, czy z ludzi natchnienia.


Edyp obiecuje nie spocząć, póki nie wybawi ludu, dodaje, że posłał już wiele dni temu Kreona do „Apollina pityjskich wyroczni”, by ten wywiedział się o ratunek dla Teb. W tym momencie obwieszczają powrót Kreona, którego głowa przystrojona wawrzynem świadczy, że przynosi sposób wybawienia. Otóż wyrocznia obwieściła mu, że kraj cierpi z powodu dawnej zbrodni dokonanej na starym królu Lajosie, zabitym w tajemniczych okolicznościach jeszcze przez przybyciem Edypa do Teb. Aby odpędzić nieszczęścia od ludu, trzeba pomścić śmierć Lajosa. Kreon opowiada, że okoliczności zbrodni nie zostały wyjaśnione, bo w tym właśnie czasie pojawił się Sfinks i odwrócił uwagę od tego problemu. Jedyny świadek zdarzenia mówił, że na Lajosa napadł nie jeden człowiek, ale gromada. Istniały podejrzenia, że to ktoś z Teb wynajął zbójców, ale Sfinks sprawił, że o tym zapomniano. Edyp słysząc wszystkie te nowiny, obiecuje odnaleźć mordercę:
Bo ów morderca mógłby równie łacno
Zbrodniczą na mnie podnieść rękę.
Zmarłemu służąc, usłużę więc sobie.

Lud pod wodzą Kapłana odchodzi.

Parodos
(Chór)

Pieśń chóru wzywa trzy wielkie bóstwa opiekuńcze –Atenę, Apolla oraz Artemidę - by pomogły Tebom. Dalej maluje tragiczny obraz miasta opanowanego przez zarazę i śmierć. Opisuje matki-żałobnice, stosy trupów na ulicach, śmierć wiszącą na miastem nieustannie, by ponownie wezwać bogów do pomocy.

Epeisodion I
(Edyp, Chór, Tyrezjasz)

Zgromadzenie. Edyp przemawia, rzucając klątwę na zabójcę Lajosa, wzywa też każdego, kto ma jakiekolwiek informacje dotyczące tej zbrodni, do ujawnienia ich:

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Konflikt tragiczny w Królu Edypie
2  Król Edyp jako tragedia antyczna
3  „Król Edyp” jako tragedia przeznaczenia



Komentarze
artykuł / utwór: Król Edyp - streszczenie


 • Nie ważne czy przeczytasz książkę czy obejrzysz film lub też robisz to co teraz czyli 'ryjesz' streszczenie. Ważne by wiedzieć w jakiej epoce napisana została książka ( to już cenne pkt na maturze o ile zna się założenie owej epoki ) Teraz sam jestem przed maturą i żałuję, że byłem idiotą który przed lekcjami nie czytał streszczeń tylko kombinował i improwizował przed nauczycielem. Książek nie przeczytałem za wiele... ale te kilka dni przed maturą poświęciłem na analizowanie potrzebnych epok i lektur zabrało mi to po 5h dziennie. Niektórzy powiedzą: o zmarnował tyle czasu mógł się dobrze bawić teraz zamiast się tyle uczyć.; Za to w przyszłości nie będę kretynem. Bez poświęcania czasu na lektury uważając tylko na lekcji (wiecie tak na 1 oko i ucho) zaliczyłem próbne matury. Więc teraz jestem spokojniejszy. Polecam Wam wszystkim się pouczyć o ile nie jest za późno i życzę powodzenia na maturze.
  Tomek ()

 • maturo 2012 nadchodzę! powtórki czas zacząć ;D Lektura pierwsza - "Król Edyp". Czytałam, ale trzeba sobie przypomnieć te wszystkie hamartie i deus ridensy ;D
  agugu ()

 • Dajcie sobie spokój z tymi bezsensownymi dyskusjami i zbędnymi komentarzami. Jeśli ktoś lubi czytać, to sobie przeczyta, a jak nie lubi to zachęcam. Przestaniecie w końcu bzdety gadać. Polecam Harry'ego Potter'a.
  Emek ()

 • bardzo fajnie napisane to streszczenie a ksiazka nudna po prostu nie chce się jej czytac i wszystko pisane niezrozumiale dobrze , że istnieje coś takiego jak strzeszcenie DZIĘKI :)_;)
  . (marcela12317 {at} wp.pl)

 • Oj tam, oj tam. Najlepiej przeczytać książkę, a potem streszczenie dla przypomnienia. Wiadomo, każdy głupi umie przeczytać streszczenie, ale to błędne koło - to tak jakby zamiast książki, iść na film do kina.. -.-
  Ja ()

 • zgadzam się z wypowiedzią Anonima fakt ksiażkanudna ale warto przecztyać streszczenie i laktóre sama tak zrobiła, i stwierdziłam ze streszczenie zawiera duzo błedów ;)
  malinnaaaa (anulla16 {at} op.pl)

 • ..:::007:::.. mi się tam podoba to streszczenie ale lektura długa nie jest więc na jedno mi wyszło a ,,Króla Edypa" można przecież skojarzyć z ,,Antygoną" więc lektura nie jest trudna ba! jest świetna =D pozdro. ,,Życ ie to chwile"-Elezjasz
  uuuuu (marcin19940 {at} poczta.onet.eu)

 • wam radze nie nie siedzcie w tych książkach tylko sobie streszczenie przeczytajcie !!! Powinnaś zwrócić uwagę na to że nie każdy ma taki pogląd na książkę jak Ty więc nie namawiaj do NIE czytania książek na forum.Pomyśl za nim napiszesz ;] Pzdr
  Filip (filip2067 {at} onet.eu)

 • Ludzie macie racje ale w jakim świecie wy żyjecie myślicie ze 100% ludzi czyta książki jak bym nie miał innych rzeczy do roboty naprawdę nie wypowiadajcie się na takich forach bo to tylko denerwuje ludzi
  Alibaba (harrus_93 {at} wp.pl)






Tagi: