Charakterystyka Edypa - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Król Edyp to tytułowy bohater tragedii Sofoklesa. Poznajemy go jako mężczyznę dorosłego, ojca czwórki dzieci (dwóch synów i dwóch córek). Z relacji innych bohaterów i jego wspomnień w ciągu akcji tragedii dowiadujemy się o jego przeszłości. Stąd wiemy, że jest on prawowitym synem króla Teb Lajosa i jego żony Jokasty, skazanym na niechybną śmierć z powodu przepowiedni, głoszącej, że zabije on swego ojca. Jednak sługa, który miał wypełnić na nim wyrok, zlitował się i oddał go posłańcowi Koryntu. W ten sposób Edyp trafił na dwór władców Koryntu, którzy przygarnęli go i wychowali jak syna. Gdy Edyp dorósł, wyrocznia delficka oznajmiła mu, że zabije swego ojca, a potem będzie dzielił łoże ze swą matką.

Przerażony Edyp, myśląc, że jest prawowitym synem króla i królowej Koryntu wyruszył w długą tułaczkę, by jego los nie mógł się dokonać. Napadnięty na drodze przez kilku ludzi, zabija Lajosa (choć nie wie kim on jest). Gdy dociera do Teb, okazuje się, że miasto jest prześladowane przez straszliwego Sfinksa, porywającego ludzi, który oznajmił, że opuści ziemię tebańską, gdy ktoś rozwiąże jego zagadkę. Ta sztuka udaje się Edypowi, za co otrzymuje on od Kreona tron Teb i Jokastę za żonę.

Edyp to dobry władca, kochany przez swój lud. Jest człowiekiem uczciwym, sprawiedliwym, szlachetnym, przezornym i mądrym. Opuszcza Korynt, rezygnując z przywilejów królewicza, by straszliwa przepowiednia nie mogła się spełnić. W chwili, gdy nieszczęścia padają na jego lud (wcześniej uchronił go przed Sfinksem), postanawia zrobić wszystko, by zdjąć z niego gniew boży. Jednak we właściwym rozeznaniu sytuacji przeszkadza mu jego porywczość oraz łatwość wpadania w gniew. Jest popędliwy w swych ocenach i w słowach, które wypowiada. Klątwy siane przez niego kilkakrotnie w końcu spadają na niego. Mimo wszystko jest to postać niewinna, przynajmniej według miar ludzkich. Jedyne, co mu naprawdę można zarzucić, to to, że chciał uciec przed wyrokami boskimi, popełnił grzech pychy wobec Apollina. To, co go spotkało, nie jest karą, a nieuchronnym wypełnieniem jego losu. Nad Edypem ciążyło fatum, im bardziej uciekał od wypełnienia przepowiedni tym szybciej się ono sprawdzało. Był marionetką w rękach bogów. Życie Edypa potwierdza także zasadę, iż fortuna kołem się toczy. Ostatecznie król został zrzucony z piedestału.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Problem cierpienia w Królu Edypie
2  Sofokles - życiorys
3  „Król Edyp” jako tragedia przeznaczeniaKomentarze
artykuł / utwór: Charakterystyka Edypa


 • ęEdyp to dobry władca, kochany przez swój lud. Jest człowiekiem uczciwym, sprawiedliwym, szlachetnym, przezornym i mądrym. Opuszcza Korynt, rezygnując z przywilejów królewicza, by straszliwa przepowiednia nie mogła się spełnić. W chwili, gdy nieszczęścia padają na jego lud (wcześniej uchronił go przed Sfinksem), postanawia zrobić wszystko, by zdjąć z niego gniew boży. Jednak we właściwym rozeznaniu sytuacji przeszkadza mu jego porywczość oraz łatwość wpadania w gniew. Jest popędliwy w swych ocenach i w słowach, które wypowiada. Klątwy siane przez niego kilkakrotnie w końcu spadają na niego. Mimo wszystko jest to postać niewinna, przynajmniej według miar ludzkich. Jedyne, co mu naprawdę można zarzucić, to to, że chciał uciec przed wyrokami boskimi, popełnił grzech pychy wobec Apollina. Ale to, co go spotkało, nie jest karą, ale nieuchronnym wypełnieniem jego losu. W tragedii wspaniale odmalowana jest rozpacz bohatera, gdy pełen tragizm jego losu zostaje ostatecznie odkryty. Zrozpaczony król z wyłupanymi oczami myśli właściwie tylko o losie swych córek, oddaje je pod opiekę Kreona, sam zaś pragnie znaleźć się w miejscu, gdzie nikt by go nie oglądał.
  Anonim ()

 • Charakterystyka bardzo dobra, choć barakuje mi pewnych rzeczy. Każdy pisze to co uważa za najważniejsze! A Wy ludziska moje drogie jeśli uważacie tę chrakterystykę za złą to sami napiszcie lepszą. Chętnie skorzystam bo akurat jest mi potrzebna. A ja... no cóz muszę szuakć dalej. Nie znalazłam tutaj niczego nadajacego się do mojej charakterystyki, choć ta powyzej jest dobra i z pewnością przydatna Pozdrawiam
  Micheline ()

 • fajne streszczenie tylko problematyki brak czytalam lekture i to streszczenie nie jest takie najgorsze szkoda ze nie ma dokladnej problematyki potrzebuje na mature trudno pozdro
  karola (mysz_18 {at} onet.eu)

 • ucze sie w elitarnym liceum i zawsze korzystam z tych opracowan lektur po przeczytaniu ksiazki sa swietne uwazam ze nie powinny wypowiadac sie osoby ktore sa takie puste i nie czytaja lektur ja mam srednia 4,93 i to ja wam mowie ze te opracowanka sa na poziomie pozdrowienia :)
  Anonim (Anka z asnyka(kalisz))

 • biedny chlopczyk...jak go atakuja hehe , wg mnie lektura jest trudna probowalam czytac lecz zrezygnowalam, wkoncu trafilam na to streszczenie i mysle ze jest ok ;-) rozumiem o co chodzi w tej knidze! hehe w koncu nio i to mi sie podoba, fajna stronka,bardzo czesto tu zagladam az nie zlicze ;-) i wlasnie to mnie ratuje ;-) alfa i omega nie jestem - nie potrafie wszystkiego zrozumiec...na szczescie istnieje cosik takiego jak pomoc lekturowa ;-) klp = the best!!!!
  emsiak wolkowy ()

 • luka1267 na Twoim miejscu wziąłbym się za porządną powtórkę zasad ortografii...ktoś kto pisze "mnom" zamiast mną nie powiniem brać sie za ocenienie innych...zwłaszcza zawodowych polonistów.Pzdr dla myślących;)
  sielak ()

 • luka1267 założe się, że nawet tego do końca nie doczytałeś/aś. A zdaniem : "KIEPSKO NAPRAWDE KIEPSKO GDYBY BYłY ZA TO OCENY TO DAł BYM KIEPSKIE 2-" sugerujesz, że napisałbyś lepsze ? ...coś mi się wierzyć nie chce czytając Twoją opinie, w której popełniłeś kilka błędów ortograficznych. Moim zdaniem jesteś tak mało inteligentny, że nawet porządnej opinji napisać nie umiesz. W sumie szkoda mi takich jak Ty ... Ogólnie charakterystyka bez zarzutów. Pozdrawiam autora :) PS: luka1267 nie komentuj, jeżeli nawet pisać nie umiesz ... ;(
  Riczi ()

 • ty luka1267 moze kupić ci słownik ortograficzny bo widze że masz problemy nawet z pisaniem,naucz się najpierw poprawnie pisać a potem bierz się za komentowanie różnych wypracowań ok?? bo z reguły analfabeci nie potrafią myśleć
  Rabbit (cbr {at} {at} onet.eu)

 • Patrząc na Twoją ortografię, możemy wywnioskować, że jesteś za młody na tak trudną lekturę. Strona jest genialna, ogromnie mi się przydała. Pozdrawiam wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tego serwisu.
  Andrzej ()

 • ogólnie rezc biorac to opracowanie i charakterystyka jest do bani mozecie sie ze mnom nie zgodzic ale to wszystko jest za mało rozbudowane KIEPSKO NAPRAWDE KIEPSKO GDYBY BYłY ZA TO OCENY TO DAł BYM KIEPSKIE 2-
  luka1267 ()


Tagi: