Król Edyp - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Stasimon III
(Chór)

Chór śpiewa pieśń pełną radości i optymistycznych dociekań o pochodzeniu Edypa. Może jutro okaże się synem bogów?

Epeisodion IV
(Edyp, Chór, Posłaniec z Koryntu, sługa)

Przed obliczem Edypa staje dawny sługa Lajosa, król pyta go o znajomość z posłańcem Koryntu i o dziecko, które kiedyś mu oddał. Początkowo sługa się nie przyznaje, wymija odpowiedzi. Rozzłoszczony król grozi batami, wtedy stary sługa niechętnie wyznaje, że dziecko (syna królewskiego) otrzymał od Jokasty, miał je zabić, ale z litości oddał je do innego kraju. Teraz wszystko jest już jasne: Edyp to zabójca Lajosa, splamiony dodatkowo kazirodczym związkiem z własną matką.

Stasimon IV
(Chór)

Chór śpiewa pieśń o marności ludzkiego życia oraz bezsilności człowieka wobec wyroków boskich. Los Edypa to dowód na to, że życie śmiertelników nie może być szczęśliwe.

Exodos
(Posłaniec domowy, Chór, Edyp, Kreon)

Posłaniec domowy przynosi wieści o samobójczej śmierci Jokasty, która wśród przeraźliwych okrzyków rozpaczy powiesiła się na własnej chuście. Gdy Edyp zobaczył żonę umarłą, wyrwał z jej sukni spinki i wyłupił sobie nimi oczy. Edyp rozmawia z Chórem, wygłasza długi lament nad swoim życiem, nad swym nieszczęsnym losem. Przeklina tego, co go wyratował w dziecięctwie od śmierci. Błaga o wygnanie bądź śmierć. W tym momencie pojawia się Kreon. Edyp prosi go o wygnanie z miasta, gdzieś daleko w góry, by nikt go nie oglądał, Kreon jednak wcześniej pragnie poradzić się bogów. Edyp prosi go o opiekę nad córkami: Ismeną i Antygoną, gdy nagle obie się pojawiają, ślepy ojciec obejmuje je serdecznie i żegna się z nimi żałośnie. Kreon odprawia Edypa z miasta.

Na koniec chór podkreśla:
A więc bacząc na ostatni bytu ludzi kres i dolę,
Śmiertelnika tu żadnego zwać szczęśliwym nie należy,
Aż bez cierpień i bez klęski krańców życia nie przebieży.


Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Pozostali bohaterowie
2  „Król Edyp” Sofoklesa tragedią o ludzkich losach i postawach wobec życia
3  Funkcja katharsis w „Królu Edypie”



Komentarze
artykuł / utwór: Król Edyp - streszczenie


 • dzieki. Super streszczenie. Ksiazki nie da sie czytac a co dopiero zrozumiec. Nie jestem wrogiem literatury, ale sadze ze to chore by czytac ten szajs. Heh a potem moze jeszcze pisac mature o tym. Dzieki wybawczyni
  zbigiwolf (zbik122 {at} o2.pl)

 • Ja bardzo lubię czytać książki, sprawia mi to przyjemność.Mimo tego, że czytałam tę tragedię warto przeczytać również streszczenie, pod warunkiem, że jest ono przejrzyste i dokładnie ze szczegółami sformułowane.
  Paula ()

 • yy mi sie nie chce czytać tych głupich książek za dużo zabierają czasu i nie ma wogule czasu na przyjemności a tak dzięki tym streszczeniom zawsze mam 4 albo 5 z testu z lektury eheh i jestem zadowolona eheh :P:P wam radze nie nie siedzcie w tych książkach tylko sobie streszczenie przeczytajcie !!!
  martuśśś (martadubiel22 {at} interia.pl)

 • Dziwią mnie komentarze ludzi, którzy piszą, że nie mieli czasu przeczytać książki - to streszczenie jest tak samo długie jak i ona. Ale dla większej jasności dobrze przeczytać i to ;)
  res.jo ()

 • Najlepiej to przeczytać i książkę i dla rozjaśnienia streszczenie:) ale jako że mi sie po prostu nie chce to streszczenie wystarcza a w szczególności to:) świetnie napisane i w ogóle 10 min i wszystko wiem:D:)
  Anonim ()

 • streszczenie jakiego jeszcze nie było zbyt dokładne na streszczenie zwykłe i zbyt krótkie na streszczenie szczegółowe. Przed wami nowa wizja streszczeń! Najnowsza seria streszczeń doskonałych!
  Punisher ()

 • Jestem na pol-angu i książkę czytam, ale jest dla mnie niezrozumiała... Zresztą nie lubię czytać [7 polskich w tygodniu - o zgrozo!], a streszczenie jak i test bardzo przydatne :)
  Kasia ()

 • faktycznie streszczenie bardzo przejrzyste i dobrze zrozumiale... jutro mam test a nie przeczytalam ksiazki wiec bardzo mi pomogło ;] naprawde wielkie dzia :D :**
  MoniśŚ (mona929 {at} wp.pl)

 • to streszczenie jest świetne nienawidzę mitów bo nie rozumiem co czytam wgl czytanie to dla mnie męka dlatego jestem w matfizie takie streszczenia sa dla mnie xD
  mad (trum9 {at} wp.pl)

 • Streszczenie bardzo przejrzyste i zrozumiałe. Jutro mam sprawdzian ze znajomości lektury, dzisiaj się o tym dowiedziałam i nie miałam czasu przeczytać książki, a mimo to wszystko zrozumiałam. Dzięki wielkie. ;)
  kamila (kama_pink3 {at} wp.pl)

 • Lukssik!!! Podziękował.Ja tę książkę czytałem, kilka miesięcy temu. Już niechęć do powtarzania przygód skłoniła mnie do zapoznania się z tym streszczeniem.
  peter (monterduty {at} op.pl)

 • Strona naprawdę przejrzysta i dobrze prowadzona, jednak w tym wypadku bardziej opłacalne jest przeczytać samą książkę, myślę, że średnio godzina by wystarczyła :) a streszczenie uzupełniająco, bądź w ramach powtórki.
  Greenish (green {at} op.pl)

 • no, no:] nie mam jeszcze matury, ale nie lubię czytać, a świetnie, że ktoś postarał się i dla takich osób jak ja(które nie czytają lektur) napisał streszczonko: wielkiii plusior za tio:*:*:*
  Kamila (situnecek {at} buziaczek.pl)

 • {at} down A jeżeli do sprawdzianu z lektury zostały 2 dni i nie jestes w stanie przeczytać powiedzmy krzyżaków to czytasz opracownanie. Chociaz moge się z Tobą zgodzić że lepiej przeczytać calą ksiązkę niż opracowanie czy streszczenie ale jeżeli nie ma na to czasu to osobiście wybieram streszczenie ;-)
  Paweł (pawel92roz {at} o2.pl)

 • suuuuuuuuuuuuuuuppppperr:))a tak w ogole to ze ktos czyta streszczenie,nie oznacza ze nie czyta ksiazek,poprostu czasami trzeba sobie szybko przypomniec,a streszczenie to ulatwia:))
  mmmm ()






Tagi: