Król Edyp - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Lajos otrzymał wróżbę, „nie od Apolla, lecz od jego służby”, że zginie kiedyś z rąk swego syna. Król bojąc się śmierci, „przybiwszy u nóg kosteczki” swego syna, kazał porzucić niemowlę gdzieś w górach. Dowiedziawszy się o tym Edyp wpadł w przerażenie, dopytał się żony o miejsce i czas śmierci Lajosa oraz o jego wygląd. Teraz Edyp zrozumiał, że to rzeczywiście on jest mordercą swojego poprzednika. Ale dla pewności prosi swą żonę, by wezwała ostatniego żyjącego świadka zdarzeń przed jego oblicze.

Jokasta prosi o wyjaśnienie powodów strapienia męża, na co otrzymuje historię przeszłości Edypa. Był on synem Polybosa z Koryntu oraz Merope z Dorydy. Żył z nimi szczęśliwie, do dnia, gdy ktoś w czasie uczty zarzucił mu, że jest podrzutkiem. Edyp począł wypytywać rodziców, ale oni nie potwierdzili tych słów, udał się więc w tajemnicy do Apollińskiej wyroczni, ale tam zamiast oczekiwanych wyjaśnień otrzymał straszliwą wróżbę:
Że matkę w łożu ja skalam, że spłodzę
Ród, który ludzi obmierznie wzrokowi,
I że własnego rodzica zabiję.

Edyp oddalił się od Koryntu, by przepowiednie nie mogły się spełnić, tułał się po świecie, którego dnia w miejscu, gdzie trzy drogi się schodzą (tam według świadka został zabity Lajos) został napadnięty przez kilku podróżnych, odpierając atak zabił starca, który był z nimi. Edyp podejrzewa, że to mógł być Lajos. Jedno jednak trzyma go przy nadziei, świadek zeznał, że króla napadła banda zbójców, a on był sam.

Stasimon II
(Chór)

Pieśń to reakcja na bluźnierstwo, jakiego dopuściła się Jokasta na końcu poprzedniej sceny, twierdząc, że nawet jeśli to Edyp zabił Lajosa to i tak nie spełniły się boskie wróżby, bo przecież miał on zginąć z ręki syna. Chór broni świętości przepowiedni i opowiada się po stronie praw boskich.

Epeisodion III
(Jokasta, Posłaniec z Koryntu, Chór, Edyp)

Jokasta powoli zaczyna rozumieć prawdę o straszliwych czynach Edypa, modli się o litość dla niego. Tymczasem przybywa posłaniec z Koryntu z wiadomością o śmierci Polybosa, władcy Koryntu. Edyp nie musi się już bać, że popełni ojcobójstwo, lęka się jednak wciąż łoża matki. Jego lęki rozwiewa posłaniec, który mówi mu, że nie jest on synem władców Koryntu. Edyp został znaleziony w górach przez pastucha będącego w służbie u Lajosa, ten ofiarował go posłańcowi, który dziś stał przed dorosłym królem. Nadano mu imię Edyp, gdyż jego nogi były nabrzmiałe od pęt wokół kostek. Posłaniec oddał dziecko Polybosowi i jego żonie, którzy wychowali je jak własne. Dowiedziawszy się o tym wszystkim, Edyp postanowił dalej szukać swoich prawdziwych rodziców, co przeraziło Jokastę, poczęła go błagać, by zaprzestał dalszych dociekań, a gdy to nie pomogło, wybiegła w zrozpaczona.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  „Król Edyp” Sofoklesa tragedią o ludzkich losach i postawach wobec życia
2  Problem cierpienia w Królu Edypie
3  Król Edyp - plan wydarzeńKomentarze
artykuł / utwór: Król Edyp - streszczenie


 • dzieki. Super streszczenie. Ksiazki nie da sie czytac a co dopiero zrozumiec. Nie jestem wrogiem literatury, ale sadze ze to chore by czytac ten szajs. Heh a potem moze jeszcze pisac mature o tym. Dzieki wybawczyni
  zbigiwolf (zbik122 {at} o2.pl)

 • Ja bardzo lubię czytać książki, sprawia mi to przyjemność.Mimo tego, że czytałam tę tragedię warto przeczytać również streszczenie, pod warunkiem, że jest ono przejrzyste i dokładnie ze szczegółami sformułowane.
  Paula ()

 • yy mi sie nie chce czytać tych głupich książek za dużo zabierają czasu i nie ma wogule czasu na przyjemności a tak dzięki tym streszczeniom zawsze mam 4 albo 5 z testu z lektury eheh i jestem zadowolona eheh :P:P wam radze nie nie siedzcie w tych książkach tylko sobie streszczenie przeczytajcie !!!
  martuśśś (martadubiel22 {at} interia.pl)

 • Dziwią mnie komentarze ludzi, którzy piszą, że nie mieli czasu przeczytać książki - to streszczenie jest tak samo długie jak i ona. Ale dla większej jasności dobrze przeczytać i to ;)
  res.jo ()

 • Najlepiej to przeczytać i książkę i dla rozjaśnienia streszczenie:) ale jako że mi sie po prostu nie chce to streszczenie wystarcza a w szczególności to:) świetnie napisane i w ogóle 10 min i wszystko wiem:D:)
  Anonim ()

 • streszczenie jakiego jeszcze nie było zbyt dokładne na streszczenie zwykłe i zbyt krótkie na streszczenie szczegółowe. Przed wami nowa wizja streszczeń! Najnowsza seria streszczeń doskonałych!
  Punisher ()

 • Jestem na pol-angu i książkę czytam, ale jest dla mnie niezrozumiała... Zresztą nie lubię czytać [7 polskich w tygodniu - o zgrozo!], a streszczenie jak i test bardzo przydatne :)
  Kasia ()

 • faktycznie streszczenie bardzo przejrzyste i dobrze zrozumiale... jutro mam test a nie przeczytalam ksiazki wiec bardzo mi pomogło ;] naprawde wielkie dzia :D :**
  MoniśŚ (mona929 {at} wp.pl)

 • to streszczenie jest świetne nienawidzę mitów bo nie rozumiem co czytam wgl czytanie to dla mnie męka dlatego jestem w matfizie takie streszczenia sa dla mnie xD
  mad (trum9 {at} wp.pl)

 • Streszczenie bardzo przejrzyste i zrozumiałe. Jutro mam sprawdzian ze znajomości lektury, dzisiaj się o tym dowiedziałam i nie miałam czasu przeczytać książki, a mimo to wszystko zrozumiałam. Dzięki wielkie. ;)
  kamila (kama_pink3 {at} wp.pl)

 • Lukssik!!! Podziękował.Ja tę książkę czytałem, kilka miesięcy temu. Już niechęć do powtarzania przygód skłoniła mnie do zapoznania się z tym streszczeniem.
  peter (monterduty {at} op.pl)

 • Strona naprawdę przejrzysta i dobrze prowadzona, jednak w tym wypadku bardziej opłacalne jest przeczytać samą książkę, myślę, że średnio godzina by wystarczyła :) a streszczenie uzupełniająco, bądź w ramach powtórki.
  Greenish (green {at} op.pl)

 • no, no:] nie mam jeszcze matury, ale nie lubię czytać, a świetnie, że ktoś postarał się i dla takich osób jak ja(które nie czytają lektur) napisał streszczonko: wielkiii plusior za tio:*:*:*
  Kamila (situnecek {at} buziaczek.pl)

 • {at} down A jeżeli do sprawdzianu z lektury zostały 2 dni i nie jestes w stanie przeczytać powiedzmy krzyżaków to czytasz opracownanie. Chociaz moge się z Tobą zgodzić że lepiej przeczytać calą ksiązkę niż opracowanie czy streszczenie ale jeżeli nie ma na to czasu to osobiście wybieram streszczenie ;-)
  Paweł (pawel92roz {at} o2.pl)

 • suuuuuuuuuuuuuuuppppperr:))a tak w ogole to ze ktos czyta streszczenie,nie oznacza ze nie czyta ksiazek,poprostu czasami trzeba sobie szybko przypomniec,a streszczenie to ulatwia:))
  mmmm ()


Tagi: