Król Edyp - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Lajos otrzymał wróżbę, „nie od Apolla, lecz od jego służby”, że zginie kiedyś z rąk swego syna. Król bojąc się śmierci, „przybiwszy u nóg kosteczki” swego syna, kazał porzucić niemowlę gdzieś w górach. Dowiedziawszy się o tym Edyp wpadł w przerażenie, dopytał się żony o miejsce i czas śmierci Lajosa oraz o jego wygląd. Teraz Edyp zrozumiał, że to rzeczywiście on jest mordercą swojego poprzednika. Ale dla pewności prosi swą żonę, by wezwała ostatniego żyjącego świadka zdarzeń przed jego oblicze.

Jokasta prosi o wyjaśnienie powodów strapienia męża, na co otrzymuje historię przeszłości Edypa. Był on synem Polybosa z Koryntu oraz Merope z Dorydy. Żył z nimi szczęśliwie, do dnia, gdy ktoś w czasie uczty zarzucił mu, że jest podrzutkiem. Edyp począł wypytywać rodziców, ale oni nie potwierdzili tych słów, udał się więc w tajemnicy do Apollińskiej wyroczni, ale tam zamiast oczekiwanych wyjaśnień otrzymał straszliwą wróżbę:
Że matkę w łożu ja skalam, że spłodzę
Ród, który ludzi obmierznie wzrokowi,
I że własnego rodzica zabiję.

Edyp oddalił się od Koryntu, by przepowiednie nie mogły się spełnić, tułał się po świecie, którego dnia w miejscu, gdzie trzy drogi się schodzą (tam według świadka został zabity Lajos) został napadnięty przez kilku podróżnych, odpierając atak zabił starca, który był z nimi. Edyp podejrzewa, że to mógł być Lajos. Jedno jednak trzyma go przy nadziei, świadek zeznał, że króla napadła banda zbójców, a on był sam.

Stasimon II
(Chór)

Pieśń to reakcja na bluźnierstwo, jakiego dopuściła się Jokasta na końcu poprzedniej sceny, twierdząc, że nawet jeśli to Edyp zabił Lajosa to i tak nie spełniły się boskie wróżby, bo przecież miał on zginąć z ręki syna. Chór broni świętości przepowiedni i opowiada się po stronie praw boskich.

Epeisodion III
(Jokasta, Posłaniec z Koryntu, Chór, Edyp)

Jokasta powoli zaczyna rozumieć prawdę o straszliwych czynach Edypa, modli się o litość dla niego. Tymczasem przybywa posłaniec z Koryntu z wiadomością o śmierci Polybosa, władcy Koryntu. Edyp nie musi się już bać, że popełni ojcobójstwo, lęka się jednak wciąż łoża matki. Jego lęki rozwiewa posłaniec, który mówi mu, że nie jest on synem władców Koryntu. Edyp został znaleziony w górach przez pastucha będącego w służbie u Lajosa, ten ofiarował go posłańcowi, który dziś stał przed dorosłym królem. Nadano mu imię Edyp, gdyż jego nogi były nabrzmiałe od pęt wokół kostek. Posłaniec oddał dziecko Polybosowi i jego żonie, którzy wychowali je jak własne. Dowiedziawszy się o tym wszystkim, Edyp postanowił dalej szukać swoich prawdziwych rodziców, co przeraziło Jokastę, poczęła go błagać, by zaprzestał dalszych dociekań, a gdy to nie pomogło, wybiegła w zrozpaczona.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Obrona Edypa
2  Pozostali bohaterowie
3  Problem cierpienia w Królu EdypieKomentarze
artykuł / utwór: Król Edyp - streszczenie


 • Nie ważne czy przeczytasz książkę czy obejrzysz film lub też robisz to co teraz czyli 'ryjesz' streszczenie. Ważne by wiedzieć w jakiej epoce napisana została książka ( to już cenne pkt na maturze o ile zna się założenie owej epoki ) Teraz sam jestem przed maturą i żałuję, że byłem idiotą który przed lekcjami nie czytał streszczeń tylko kombinował i improwizował przed nauczycielem. Książek nie przeczytałem za wiele... ale te kilka dni przed maturą poświęciłem na analizowanie potrzebnych epok i lektur zabrało mi to po 5h dziennie. Niektórzy powiedzą: o zmarnował tyle czasu mógł się dobrze bawić teraz zamiast się tyle uczyć.; Za to w przyszłości nie będę kretynem. Bez poświęcania czasu na lektury uważając tylko na lekcji (wiecie tak na 1 oko i ucho) zaliczyłem próbne matury. Więc teraz jestem spokojniejszy. Polecam Wam wszystkim się pouczyć o ile nie jest za późno i życzę powodzenia na maturze.
  Tomek ()

 • maturo 2012 nadchodzę! powtórki czas zacząć ;D Lektura pierwsza - "Król Edyp". Czytałam, ale trzeba sobie przypomnieć te wszystkie hamartie i deus ridensy ;D
  agugu ()

 • Dajcie sobie spokój z tymi bezsensownymi dyskusjami i zbędnymi komentarzami. Jeśli ktoś lubi czytać, to sobie przeczyta, a jak nie lubi to zachęcam. Przestaniecie w końcu bzdety gadać. Polecam Harry'ego Potter'a.
  Emek ()

 • bardzo fajnie napisane to streszczenie a ksiazka nudna po prostu nie chce się jej czytac i wszystko pisane niezrozumiale dobrze , że istnieje coś takiego jak strzeszcenie DZIĘKI :)_;)
  . (marcela12317 {at} wp.pl)

 • Oj tam, oj tam. Najlepiej przeczytać książkę, a potem streszczenie dla przypomnienia. Wiadomo, każdy głupi umie przeczytać streszczenie, ale to błędne koło - to tak jakby zamiast książki, iść na film do kina.. -.-
  Ja ()

 • zgadzam się z wypowiedzią Anonima fakt ksiażkanudna ale warto przecztyać streszczenie i laktóre sama tak zrobiła, i stwierdziłam ze streszczenie zawiera duzo błedów ;)
  malinnaaaa (anulla16 {at} op.pl)

 • ..:::007:::.. mi się tam podoba to streszczenie ale lektura długa nie jest więc na jedno mi wyszło a ,,Króla Edypa" można przecież skojarzyć z ,,Antygoną" więc lektura nie jest trudna ba! jest świetna =D pozdro. ,,Życ ie to chwile"-Elezjasz
  uuuuu (marcin19940 {at} poczta.onet.eu)

 • wam radze nie nie siedzcie w tych książkach tylko sobie streszczenie przeczytajcie !!! Powinnaś zwrócić uwagę na to że nie każdy ma taki pogląd na książkę jak Ty więc nie namawiaj do NIE czytania książek na forum.Pomyśl za nim napiszesz ;] Pzdr
  Filip (filip2067 {at} onet.eu)

 • Ludzie macie racje ale w jakim świecie wy żyjecie myślicie ze 100% ludzi czyta książki jak bym nie miał innych rzeczy do roboty naprawdę nie wypowiadajcie się na takich forach bo to tylko denerwuje ludzi
  Alibaba (harrus_93 {at} wp.pl)


Tagi: