Król Edyp - streszczenie - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ja więc i bogu, i zbrodni ofierze
Ślubuję taką służbę i przymierze.
I tak złoczyńcy klnę, aby on w życiu,
Czy ma wspólników, czyli sam w ukryciu,
Nędzy, pogardy doświadczył i sromu.
I zaklnę dalej, że gdyby osiadły
Z moją się wiedzą w mym odnalazł domu,
Aby te klątwy na mą głowę spadły.
Chór doradza mu zwrócić się do wróżbity Tyrezjasza, by ten rozjaśnił tajemnice. Edyp już dwukrotnie starał się o spotkanie, ale wróżbita zwleka. Nagle wchodzi Tyrezjasz.

Ślepy wróżbita początkowo nie chce wyjawić prawdy, zapiera się, że będzie milczał do końca. Jednak zagniewany Edyp, rzucając na Tyrezjasza oskarżenie o przywództwo nad zabójcami Lajosa, prowokuje go do wywiedzenia prawdy. Starzec oznajmia mu, że to on - Edyp jest winien śmierci dawnego króla:
Rzeknę, iż z tymi, co tobie najbliżsi,
W sromie obcując, nie widzisz twej hańby.

Rozzłoszczony Edyp dochodzi do wniosku, że to Kreon zawiązał spisek ze ślepym starcem, by zasiąść na tronie. A Tyrezjasz przystał na to, bo pragnie wysokiego stanowiska w kraju. Ślepiec zaprzecza wszystkiemu - jest sługą Apollina, nie Kreona – wypowiada wiele niezrozumiałych dla Edypa zdań. Wspomina w nich o rodzicach króla. Edyp nie wie, kim są i bardzo chce się tego dowiedzieć. Jednak Tyrezjasz mówi słowami zbyt zawiłymi, by Edyp mógł je zrozumieć. Tyrezjasz odchodzi, przepowiadając:
(...)człek, którego szukasz,
Z dawna pogróżki i wici o mordzie
Lajosa głosząc, jest tutaj na miejscu.
Obcym go mienią, ale się okaże,
Iż on zrodzony w Tebach;


Stasimon I
(Chór)

Pieśń utrzymana jest w tonie rozdarcia i niepewności. Wciąż nie wiadomo, kto jest zabójcą Lajosa, o kim mówił Tyrezjasz, kogo wskazała wyrocznia. Na koniec Chór sławi czyny króla Edypa, wybawiciela i zapowiada, że ten władca nie dozna jego pogardy.

Epeisodion II
(Kreon, Chór, Edyp, Jokasta)

Kreon, dowiedziawszy się o oskarżeniach, jakie rzucił na niego król, wypytuje członków Chóru o przebieg rozmowy Edypa z Tyrezjaszem. Chór odpowiada wymijająco, twierdzi, że oskarżenia padły w gniewie. Wchodzi Edyp i z oburzeniem dostrzega, że Kreon ważył się przyjść do niego. Edyp powtarza oskarżenia, Kreon próbuje go bezskutecznie przekonać o swej niewinności. Król pragnie skazać na śmierć Kreona, ale ten domaga się wyjaśnień, dowodów. W rozmowę włącza się królowa Jokasta. Kreon zaklina się na bogów, że w spisku nie uczestniczył. Jokasta prosi Edypa wiarę w te słowa, wtóruje jej chór. Edyp każe odejść Kreonowi. Jokasta prosi o wyjaśnienie całego zajścia. Edyp mówi o oskarżeniach, jakie na niego rzucono. Aby go uspokoić Jokasta opowiada mu o okolicznościach śmierci pierwszego męża.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Król Edyp - plan wydarzeń
2  Sofokles - życiorys
3  „Król Edyp” jako tragedia przeznaczeniaKomentarze
artykuł / utwór: Król Edyp - streszczenie


 • dzieki. Super streszczenie. Ksiazki nie da sie czytac a co dopiero zrozumiec. Nie jestem wrogiem literatury, ale sadze ze to chore by czytac ten szajs. Heh a potem moze jeszcze pisac mature o tym. Dzieki wybawczyni
  zbigiwolf (zbik122 {at} o2.pl)

 • Ja bardzo lubię czytać książki, sprawia mi to przyjemność.Mimo tego, że czytałam tę tragedię warto przeczytać również streszczenie, pod warunkiem, że jest ono przejrzyste i dokładnie ze szczegółami sformułowane.
  Paula ()

 • yy mi sie nie chce czytać tych głupich książek za dużo zabierają czasu i nie ma wogule czasu na przyjemności a tak dzięki tym streszczeniom zawsze mam 4 albo 5 z testu z lektury eheh i jestem zadowolona eheh :P:P wam radze nie nie siedzcie w tych książkach tylko sobie streszczenie przeczytajcie !!!
  martuśśś (martadubiel22 {at} interia.pl)

 • Dziwią mnie komentarze ludzi, którzy piszą, że nie mieli czasu przeczytać książki - to streszczenie jest tak samo długie jak i ona. Ale dla większej jasności dobrze przeczytać i to ;)
  res.jo ()

 • Najlepiej to przeczytać i książkę i dla rozjaśnienia streszczenie:) ale jako że mi sie po prostu nie chce to streszczenie wystarcza a w szczególności to:) świetnie napisane i w ogóle 10 min i wszystko wiem:D:)
  Anonim ()

 • streszczenie jakiego jeszcze nie było zbyt dokładne na streszczenie zwykłe i zbyt krótkie na streszczenie szczegółowe. Przed wami nowa wizja streszczeń! Najnowsza seria streszczeń doskonałych!
  Punisher ()

 • Jestem na pol-angu i książkę czytam, ale jest dla mnie niezrozumiała... Zresztą nie lubię czytać [7 polskich w tygodniu - o zgrozo!], a streszczenie jak i test bardzo przydatne :)
  Kasia ()

 • faktycznie streszczenie bardzo przejrzyste i dobrze zrozumiale... jutro mam test a nie przeczytalam ksiazki wiec bardzo mi pomogło ;] naprawde wielkie dzia :D :**
  MoniśŚ (mona929 {at} wp.pl)

 • to streszczenie jest świetne nienawidzę mitów bo nie rozumiem co czytam wgl czytanie to dla mnie męka dlatego jestem w matfizie takie streszczenia sa dla mnie xD
  mad (trum9 {at} wp.pl)

 • Streszczenie bardzo przejrzyste i zrozumiałe. Jutro mam sprawdzian ze znajomości lektury, dzisiaj się o tym dowiedziałam i nie miałam czasu przeczytać książki, a mimo to wszystko zrozumiałam. Dzięki wielkie. ;)
  kamila (kama_pink3 {at} wp.pl)

 • Lukssik!!! Podziękował.Ja tę książkę czytałem, kilka miesięcy temu. Już niechęć do powtarzania przygód skłoniła mnie do zapoznania się z tym streszczeniem.
  peter (monterduty {at} op.pl)

 • Strona naprawdę przejrzysta i dobrze prowadzona, jednak w tym wypadku bardziej opłacalne jest przeczytać samą książkę, myślę, że średnio godzina by wystarczyła :) a streszczenie uzupełniająco, bądź w ramach powtórki.
  Greenish (green {at} op.pl)

 • no, no:] nie mam jeszcze matury, ale nie lubię czytać, a świetnie, że ktoś postarał się i dla takich osób jak ja(które nie czytają lektur) napisał streszczonko: wielkiii plusior za tio:*:*:*
  Kamila (situnecek {at} buziaczek.pl)

 • {at} down A jeżeli do sprawdzianu z lektury zostały 2 dni i nie jestes w stanie przeczytać powiedzmy krzyżaków to czytasz opracownanie. Chociaz moge się z Tobą zgodzić że lepiej przeczytać calą ksiązkę niż opracowanie czy streszczenie ale jeżeli nie ma na to czasu to osobiście wybieram streszczenie ;-)
  Paweł (pawel92roz {at} o2.pl)

 • suuuuuuuuuuuuuuuppppperr:))a tak w ogole to ze ktos czyta streszczenie,nie oznacza ze nie czyta ksiazek,poprostu czasami trzeba sobie szybko przypomniec,a streszczenie to ulatwia:))
  mmmm ()


Tagi: