Król Edyp - streszczenie
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ja więc i bogu, i zbrodni ofierze
Ślubuję taką służbę i przymierze.
I tak złoczyńcy klnę, aby on w życiu,
Czy ma wspólników, czyli sam w ukryciu,
Nędzy, pogardy doświadczył i sromu.
I zaklnę dalej, że gdyby osiadły
Z moją się wiedzą w mym odnalazł domu,
Aby te klątwy na mą głowę spadły.
Chór doradza mu zwrócić się do wróżbity Tyrezjasza, by ten rozjaśnił tajemnice. Edyp już dwukrotnie starał się o spotkanie, ale wróżbita zwleka. Nagle wchodzi Tyrezjasz.

Ślepy wróżbita początkowo nie chce wyjawić prawdy, zapiera się, że będzie milczał do końca. Jednak zagniewany Edyp, rzucając na Tyrezjasza oskarżenie o przywództwo nad zabójcami Lajosa, prowokuje go do wywiedzenia prawdy. Starzec oznajmia mu, że to on - Edyp jest winien śmierci dawnego króla:
Rzeknę, iż z tymi, co tobie najbliżsi,
W sromie obcując, nie widzisz twej hańby.

Rozzłoszczony Edyp dochodzi do wniosku, że to Kreon zawiązał spisek ze ślepym starcem, by zasiąść na tronie. A Tyrezjasz przystał na to, bo pragnie wysokiego stanowiska w kraju. Ślepiec zaprzecza wszystkiemu - jest sługą Apollina, nie Kreona – wypowiada wiele niezrozumiałych dla Edypa zdań. Wspomina w nich o rodzicach króla. Edyp nie wie, kim są i bardzo chce się tego dowiedzieć. Jednak Tyrezjasz mówi słowami zbyt zawiłymi, by Edyp mógł je zrozumieć. Tyrezjasz odchodzi, przepowiadając:
(...)człek, którego szukasz,
Z dawna pogróżki i wici o mordzie
Lajosa głosząc, jest tutaj na miejscu.
Obcym go mienią, ale się okaże,
Iż on zrodzony w Tebach;


Stasimon I
(Chór)

Pieśń utrzymana jest w tonie rozdarcia i niepewności. Wciąż nie wiadomo, kto jest zabójcą Lajosa, o kim mówił Tyrezjasz, kogo wskazała wyrocznia. Na koniec Chór sławi czyny króla Edypa, wybawiciela i zapowiada, że ten władca nie dozna jego pogardy.

Epeisodion II
(Kreon, Chór, Edyp, Jokasta)

Kreon, dowiedziawszy się o oskarżeniach, jakie rzucił na niego król, wypytuje członków Chóru o przebieg rozmowy Edypa z Tyrezjaszem. Chór odpowiada wymijająco, twierdzi, że oskarżenia padły w gniewie. Wchodzi Edyp i z oburzeniem dostrzega, że Kreon ważył się przyjść do niego. Edyp powtarza oskarżenia, Kreon próbuje go bezskutecznie przekonać o swej niewinności. Król pragnie skazać na śmierć Kreona, ale ten domaga się wyjaśnień, dowodów. W rozmowę włącza się królowa Jokasta. Kreon zaklina się na bogów, że w spisku nie uczestniczył. Jokasta prosi Edypa wiarę w te słowa, wtóruje jej chór. Edyp każe odejść Kreonowi. Jokasta prosi o wyjaśnienie całego zajścia. Edyp mówi o oskarżeniach, jakie na niego rzucono. Aby go uspokoić Jokasta opowiada mu o okolicznościach śmierci pierwszego męża.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Konflikt tragiczny w Królu Edypie
2  Król Edyp - plan wydarzeń
3  Pozostali bohaterowieKomentarze
artykuł / utwór: Król Edyp - streszczenie


 • Nie ważne czy przeczytasz książkę czy obejrzysz film lub też robisz to co teraz czyli 'ryjesz' streszczenie. Ważne by wiedzieć w jakiej epoce napisana została książka ( to już cenne pkt na maturze o ile zna się założenie owej epoki ) Teraz sam jestem przed maturą i żałuję, że byłem idiotą który przed lekcjami nie czytał streszczeń tylko kombinował i improwizował przed nauczycielem. Książek nie przeczytałem za wiele... ale te kilka dni przed maturą poświęciłem na analizowanie potrzebnych epok i lektur zabrało mi to po 5h dziennie. Niektórzy powiedzą: o zmarnował tyle czasu mógł się dobrze bawić teraz zamiast się tyle uczyć.; Za to w przyszłości nie będę kretynem. Bez poświęcania czasu na lektury uważając tylko na lekcji (wiecie tak na 1 oko i ucho) zaliczyłem próbne matury. Więc teraz jestem spokojniejszy. Polecam Wam wszystkim się pouczyć o ile nie jest za późno i życzę powodzenia na maturze.
  Tomek ()

 • maturo 2012 nadchodzę! powtórki czas zacząć ;D Lektura pierwsza - "Król Edyp". Czytałam, ale trzeba sobie przypomnieć te wszystkie hamartie i deus ridensy ;D
  agugu ()

 • Dajcie sobie spokój z tymi bezsensownymi dyskusjami i zbędnymi komentarzami. Jeśli ktoś lubi czytać, to sobie przeczyta, a jak nie lubi to zachęcam. Przestaniecie w końcu bzdety gadać. Polecam Harry'ego Potter'a.
  Emek ()

 • bardzo fajnie napisane to streszczenie a ksiazka nudna po prostu nie chce się jej czytac i wszystko pisane niezrozumiale dobrze , że istnieje coś takiego jak strzeszcenie DZIĘKI :)_;)
  . (marcela12317 {at} wp.pl)

 • Oj tam, oj tam. Najlepiej przeczytać książkę, a potem streszczenie dla przypomnienia. Wiadomo, każdy głupi umie przeczytać streszczenie, ale to błędne koło - to tak jakby zamiast książki, iść na film do kina.. -.-
  Ja ()

 • zgadzam się z wypowiedzią Anonima fakt ksiażkanudna ale warto przecztyać streszczenie i laktóre sama tak zrobiła, i stwierdziłam ze streszczenie zawiera duzo błedów ;)
  malinnaaaa (anulla16 {at} op.pl)

 • ..:::007:::.. mi się tam podoba to streszczenie ale lektura długa nie jest więc na jedno mi wyszło a ,,Króla Edypa" można przecież skojarzyć z ,,Antygoną" więc lektura nie jest trudna ba! jest świetna =D pozdro. ,,Życ ie to chwile"-Elezjasz
  uuuuu (marcin19940 {at} poczta.onet.eu)

 • wam radze nie nie siedzcie w tych książkach tylko sobie streszczenie przeczytajcie !!! Powinnaś zwrócić uwagę na to że nie każdy ma taki pogląd na książkę jak Ty więc nie namawiaj do NIE czytania książek na forum.Pomyśl za nim napiszesz ;] Pzdr
  Filip (filip2067 {at} onet.eu)

 • Ludzie macie racje ale w jakim świecie wy żyjecie myślicie ze 100% ludzi czyta książki jak bym nie miał innych rzeczy do roboty naprawdę nie wypowiadajcie się na takich forach bo to tylko denerwuje ludzi
  Alibaba (harrus_93 {at} wp.pl)


Tagi: